Вимірювачі довжини
Помічники точних вимірів
На початку масштабного будівництва виконуються геодезичні вимірювання, для визначення лінійних і кутових параметрів. Кути вимірюють за допомогою теодоліта й екера, а відстані - стрічкою або мірними дротами. Для максимально правильних вимірів і визначення точних габаритів предметів і споруд у будівництві широко використовується - далекомір. Для розмітки ділянок до 100 м використовується геодезична або будівельна рулетка. Без вимірників довжини не обійтися і на невеликому будівництві, і при дрібному ремонті, навіть у власників заміських будинків повинні бути ці інструменти. У цю категорію входить:
- Мірна стрічка.
- Рулетки будівельні та геодезичні.
- Далекоміри.
Мірні стрічки і рулетки - близькі родичі
Мірна стрічка - один з популярних і доступних товарів, її можна знайти в будь-якому великому супермаркеті. Пристосування має доступну ціну, невеликий розмір, відрізняється різноманіттям видів і форм від різних виробників. Підходить для вимірювання відстаней більше 10 м. Змотується вручну, що не завжди зручно. Довжина виробу варіюється від 10 до 100 метрів, що робить його незамінним для використання на садових ділянках або в заміських котеджах. Основою для стрічкового полотна слугує сталева, тканинна основа або скловолокно. Варіант зі сталлю вийде дорожче, на відміну від м'якого матеріалу. Зберігання передбачає згорнутий вигляд.
Рулетки будівельні підходять для вимірювання дальності, обмірів та визначення необхідних габаритів виробів. Являє собою вимірювальну смугу, намотану на котушку в пластиковому корпусі, та оснащену механізмом згортання. Основними характеристиками при виборі є метраж і ширина робочої частини. Важлива наявність у моделі гачка типу True Zero з нульовою відміткою. Завдяки наявності в барабані поворотної пружини зі стопором спрацьовує автоматичне згортання при відпуску стопора. За шириною полотнища бувають від 7 до 30 мм, від чого безпосередньо залежить вага інструменту, виготовляється з тасьми, ПВХ, металу і скловолокна.
Найбільш надійними є прототипи з металу в прогумованому корпусі. Пристрій використовують за температури від -40 до + 50 градусів. Для більшої зручності встановлюють магніт. У дорогих моделях для запобігання попереднього стирання шкали використовують спеціальні міцні покриття: нейлонові, поліамідні або ізоланові. Так само при покупці вимірювача звертайте увагу на товщину і якість заявленого металу, це захистить робочу ділянку від зламів і підвищить її стійкість.
Для грамотних попередніх розрахунків на великих територіях з подальшим плануванням використовується геодезична рулетка. Може досягати 100 метрів з шириною полотна від 10 мм до 2 см, зробленого зі сталі або пластику з вимірювальними розподілами, які наносять за допомогою гравіювання або витравлювання для більшої зносостійкості.
Конструкція її така:
- Відкритий ударостійкий корпус.
- Комфортні ручки для ручного змотування і коефіцієнтом обороту 1:3 або 1:5.
- Кілочок для зміцнення у землі, зроблений із пластику, рідше - металу.
У разі придбання важливі параметри ширини і цифрова шкала. Оптимальна ширина полотнища 13 мм і вище, що дозволить стрічці не гнутися і не звиватися. Зручно коли у шкали є дві розмітки: в метрах і міліметрах, або розташування шкали ведеться відразу у двох напрямках. За класом точності відноситься до 2-го і 3-го. Для діяльності в мінливих погодних умовах підійде оснащення з нейлоновим покриттям, що забезпечить більш тривалий термін служби і високий ступінь захисту. Вибір якісного захисного покриття убереже вас від труднощів із заклинюванням і передчасним зношуванням. Переважно, якщо є кільце на самому початку вимірювальної смуги, закріпивши яке на кілочок, можна почати правильний відлік. Деякі моделі оснащені функцією автозмотування. Для безпеки під час використання вимірювача важливо не утримувати полотно силою і бути обережним. Якщо стрічка згортається самостійно, перевірте наявність стопора на котушці гаджета.
Далекомір - високоточний вимірювальний інструмент
Кожен день світ змінюється і з'являються все нові і нові технології, а старі удосконалюються під сучасні запити. Ось і дійшла черга до далекоміра, яким користувалися ще у 1945 році. Вони вимірюють точну дистанцію до обраного об'єкта, тобто визначають, як далеко він розташований. Сфера застосування найрізноманітніша: розмітка на будмайданчику, мореплавство, туризм, навігація, військова справа та сільське господарство. Принцип дії пристрою полягає в розрахунку витраченого часу на проходження посланим сигналом шляху до об'єкта і назад. Сучасні прилади діляться на активні та пасивні.
До активних відносяться: звуковий; світловий; лазерний.
До пасивних: оптичні (далекомірний фотоапарат) і нитяні.
Під час будівництва найчастіше використовують лазерний. Він ергономічний, компактний і надійний, відрізняється точністю показань і швидкістю. Замір відбувається завдяки лазерному променю, що відбивається від поверхні обраного об'єкта. Підходить так само для отримання даних про площу та об'єм приміщення. Дані відразу виводяться на дисплей і можуть зберігати інформацію невеликого обсягу. Робоча відстань - 200 метрів. Пристрій працює від батареї. До недоліків можна віднести залежність від зовнішніх умов, наприклад яскраве освітлення або робота на вулиці, а також досить високу ціну на всі види і типи.
Ультразвуковий далекомір працює за допомогою ультразвукового сигналу. Замір проводиться за допомогою лазерної указки. У деяких моделях є додаткові функції, такі як: вибір потрібної системи вимірювань, можливість визначення температури повітря, автоматичне вимикання, індикатор заряду і відбивна панель для перевірки. Харчування вимірювача походить від батареї і може запам'ятовувати невеликі дані.
Вибираючи вимірювальний прилад, орієнтуйтеся не тільки на свої переваги і бажання мати сучасний будівельний гаджет, а й враховуйте користь від покупки. Чи дійсно потрібен професійний інструмент або підійде звичайна рулетка? Різниця між цінами на побутові і професійні вимірювачі довжини суттєва. Уважно вивчіть характеристики і можливості пристосування перед покупкою.