Баннер скидки на ромб

Вимірювачі діаметрів

Різновиди вимірників

Точність важлива в усьому, незалежно від того, в якій сфері працює людина. Жоден розрахунок не буде правильним при помилкових даних або вимірах. Наслідки від таких результатів можуть бути найрізноманітніші. Коли виникає необхідність виміряти діаметр предмета з низькою похибкою і звичайна лінійка вже не допоможе, тоді і використовують спеціальні вимірювачі:

  • Мікрометри.
  • Штангенглибиноміри.
  • Штангенрейсмаси.
  • Штангенциркулі.

Деякі з них відносяться до вузькоспеціалізованих вимірювачів і використовуються виключно на виробництвах, а інші - у звичайному побуті будь-якого майстра.

Мікрометр - універсальний і зручний інструмент

Мікрометр - універсальний вимірювач для високоточного обміру деталей з точною обробкою. Ним можна визначити: діаметр, товщину і довжину з чіткістю в 0,01 мм і допустимою похибкою від 2 до 9 мкм. Принцип роботи заснований на взаємному переміщенні пари гайка-гвинт. Інструмент складається з гвинта, барабана, ручки, наконечника і фіксатора. Допустиме переміщення гвинта - 25 мм. Деякі моделі можуть виміряти до 100 мм, але вже за допомогою змінних п'ят. Прилад повинен відповідати чітким нормативним характеристикам відповідно до Держстандарту 6507-90 і мати заявлену точність 0,01 мм. За будовою поділяються на ручні і настільні, за способом вимірювання: механічні та електронні. Залежно від того, що потрібно виміряти, підрозділяються на:

  • Гладкі - для предметів із гладкою поверхнею.
  • Листові - для визначення товщини металевого листа.
  • Підоймові - підходять для складних конструкцій, оснащені головкою для важеля зубчастої будови.
  • Дротяні - для знаходження діаметра кульок підшипника або дроту.
  • Різьбомірні - для тонких виробів.
  • Трубні - для визначення товщини стінки у труб.
  • Зубомірні - визначає загальну довжину нормалі у зубчастих коліс.
  • Цифрові - підходять для різних об'єктів, завдяки електронній системі для розрахунку розміру.
  • Мікрометрична головка - здатна вимірювати переміщення.
  • Призматичні.
  • Канавочні.
  • Для м'яких матеріалів.

Для максимально точних результатів, мікрометри розділили на типорозміри, і випускають з такими межами: 0-25, 25-50, 50-75, 75-100 і так до 500-600 мм. Використовувати для мікрометрів потрібно предмети, що мають чисту оброблену поверхню і такі, що не нагріті. Зберігати оснащення рекомендується в дерев'яному ящику і витирати після застосування, не затискаючи щільно вимірювальні деталі.

Особливості різноманітних вимірників

Штангенглибиноміри відносяться до різновидів глибиноміра і застосовується для високоточного виміру глибини пазів, канавок, виступів, отворів і висот. Значно поширені в будівництві, ремонтних роботах та інших сферах. Є три типи інструмента: ШГ - з відліком по ноніусу механічної дії; ШГК - механічні з круговою шкалою; ШГЦ - електронні.

Максимальна похибка - близько десятої мм. Штангенглибиномір оснащений штангою з міліметровими розподілами за допомогою якої і відбувається обмір, так само завдяки плоскій підставці і торцю. Штанга висувається до упору, поки не стикнеться з дном отвору або пазом. Пристосування відрізняються за величиною і випускаються розмірним рядом: 100; 125; 150; 200; 250; 300; 400 і 500 мм. Коректність відліку за ноніусом становить 0,1; 0,05 і 0,02 мм.

Найпопулярнішим пристосуванням для замірів є штангенциркуль завдяки своїй простоті, зручності у використанні та достовірності. Використовується для лінійних розмірів елемента, таких як внутрішній розмір і зовнішній, довжина, глибина і товщина. Застосовується при будівництві, машинобудуванні, ремонтах обладнання, металевих виробів. Прилад використовують для визначення розмірів з точністю від 0,1 або 0,05 мм, для цифрових - 0,01 мм. Основою вимірювання слугують ноніуси, за допомогою яких іде відлік дрібних часток поділок для головних шкал. Розбивається на: 100; 125; 150; 200; 300; 400; 500; 600; 800; 1000 і до 2000 мм. Штангенциркулі відрізняються за методом зняття даних: ноніусні; циферблатні - для швидкого і комфортного отримання показань використовується циферблат; цифрові - електронна система для безпомилкового результату.

Вкрай важливо зберігати прилади в чистоті і щорічно перевіряти в спеціалізованому центрі для достовірності показань. Перевірити самостійно коректність фактичних даних можна, звіривши схожість нульових штрихів, за умови повного закриття губок.

Штангенрейсмаси так само відносяться до вимірювальних інструментів з високою чіткістю показань. Використовується для визначення висот, розмічальних ліній, перевірки центрів і вертикальної розмітки. Вони прості у використанні і не вимагають спеціальних навичок і знань. Поширені в машинобудуванні, металургії, ремонтних роботах і складальних цехах. Можуть визначити точну висоту деталі на розмічальній плиті, точність до 0,05 мм. Залежно від обраного виробу і способу вимірювання, штангенрейсмаси поділяють на: цифрові, з лінійним або круговим циферблатом і ручні.

Кожен вимірювальний інструмент має свою специфіку і характерні особливості. Деякі подібні за своїми якостями, тому взаємозамінні. Перед вибором приладу визначтеся, для чого саме він потрібний, і які вимірювання будете виконувати.